O Zieleńcu

Unikalny mikroklimat

Górska Dzielnica

Zieleniec

Zieleniec to malownicza, górska dzielnica Dusznik Zdrój położona w Kotlinie Kłodzkiej, w Sudetach Środkowych, na wysokości około 800-960 metrów nad poziomem morza. Jest częścią miasta Duszniki-Zdrój i słynie przede wszystkim z wyjątkowego mikroklimatu oraz szerokiej oferty turystycznej, zarówno zimą, jak i latem.

Porównywalny do Alpejskiego

Mikroklimat Zieleńca

Zieleniec posiada unikalny mikroklimat porównywalny do alpejskiego, charakteryzujący się dużą ilością opadów śniegu oraz długim okresem utrzymywania się pokrywy śnieżnej, co sprawia, że śnieg zalega tu od listopada do kwietnia. Specyficzne warunki klimatyczne wynikają z położenia geograficznego oraz wysokości nad poziomem morza. Mikroklimat ten jest korzystny nie tylko dla narciarzy, ale również dla zdrowia, szczególnie dla osób z problemami układu oddechowego. Klimat jaki tu panuje doceniają w szczególności sportowcy, którzy chętnie odwiedzają kurort w ramach obozów treningowych.

Największy Ośrodek Narciarski w Polsce

Atrakcje Zimowe

 1. Zieleniec Sport Arena: To jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, oferujący ponad 20 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności, obsługiwanych przez nowoczesne wyciągi narciarskie, w tym wyciągi krzesełkowe i orczykowe.
   
 2. Szkoły narciarskie: Liczne szkoły narciarskie oferujące lekcje dla dzieci i dorosłych, zarówno indywidualne, jak i grupowe.

 3. Narciarstwo biegowe: Trasy biegowe o różnym stopniu trudności, przebiegające przez malownicze tereny.
Szlaki Piesze i Rowerowe

Atrakcje Letnie

 1. Turystyka piesza: w okolicach Zieleńca znajduje się wiele szlaków turystycznych prowadzących przez malownicze krajobrazy Gór Bystrzyckich i Orlickich.
   
 2. Rowerowe trasy górskie: w Zieleńcu dla miłośników rowerów znajduje się Bike Park z 9km tras obsługiwany przez koleje linowe, które latem dostępne są również dla ruchu pieszego. Ponadto w okolicy znajdują się trasy Singletrack Glacensis oraz wiele kilometrów dróg idealnie nadających się pod kolarstwo szosowe.
   
 3. Wieże widokowe: w okolicy Zieleńca znajdują się aż trzy wieże widokowe z których można podziwiać panoramę otaczających kurort gór:
 • Wieża widokowa na Orlicy (1084 m n.p.m.)
 • Wieża widokowa na Jagodnej (977 m n.p.m.)
 • Wieża widokowa na Wielkiej Desztnej (1115m n.p.m.)

Do wszystkich z nich można dostać szlakami na których poradzą sobie również nasze maluchy bądź można dojechać rowerem

Atrakcje Okolicy

 • Duszniki-Zdrój: Uzdrowisko z pięknym parkiem zdrojowym, Teatrem Zdrojowym oraz Muzeum Papiernictwa.
   
 • Kudowa-Zdrój: Kolejne uzdrowisko z Parkiem Zdrojowym, Kaplicą Czaszek i Muzeum Zabawek.
   
 • Polanica-Zdrój: Uzdrowisko znane z pijalni wód mineralnych i pięknego parku.
   
 • Park Narodowy Gór Stołowych: Idealny do pieszych wędrówek, ze słynnymi formacjami skalnymi, jak Szczeliniec Wielki i Błędne Skały.
   
 • Twierdza Kłodzka: Historyczna twierdza z podziemnymi korytarzami i muzeum.
   
 • Zamek w Szczytnej: Malowniczo położony zamek z pięknym widokiem na okolicę.

Zieleniec jest miejscem, które oferuje atrakcje przez cały rok, dzięki czemu przyciąga turystów zarówno zimą, jak i latem. Unikalny mikroklimat, różnorodność tras narciarskich i turystycznych, a także bogata infrastruktura sprawiają, że Zieleniec jest jednym z najpopularniejszych ośrodków rekreacyjnych w Polsce.